Oczywiście, jako podatnik możesz skorzystać z IP Box, poprzez skorygowanie deklaracji za rok 2019. Musisz jednak pamiętać, że na samym początku powinieneś sporządzić wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej, jako podstawy do dokonania bezpiecznego rozliczenia ulgi za rok 2019.
Zazwyczaj jest to różnica pomiędzy podatkiem dochodowym, który jest odprowadzany na zasadach ogólnych, a preferencyjną stawką 5%. Nasi klienci zazwyczaj wykazują, że w ok. 90% honorarium jest objęte Ulgą.
Dokumenty które będą potrzebne to umowy z kontrahentami, opis poczynionych prac i wymienienie kosztów prowadzonej działalności. Istotne jest również wypełnienie każdej deklaracji podatkowej oraz prowadzenie wyszczególnionej ewidencji.
Przy zagranicznym kontrahencie nie ma żadnych ograniczeń jeśli chodzi o ubieganie się o ulgę.
Warunkiem koniecznym jest przeniesienie praw autorskich do oprogramowania za wynagrodzeniem.
Korzystanie z ulgi może podwyższyć prawdopodobieństwo przeprowadzenia czynności kontrolnych w taki sam sposób jak ubieganie się o inne ulgi. Nie jest to przypadek wyjątkowy. Zazwyczaj kontrole polegają na wysłaniu kilku dokumentów. IP Box istnieje od roku, nie znamy jeszcze dokładnej praktyki, która będzie stosowana.
Nie trzeba być programistą aby wnioskować o interpretację. Z niższym prawdopodobieństwem uzyskania, ale o IP Box mogą się ubiegać osoby związane z np. tworzeniem kodu.
Jedna z bardziej istotnych rzeczy dotycząca programistów to opis świadczonych usług oraz użyte technologie. Opis projektów powinien uwzględniać prace, które będą ujęte w wyszczególnionej ewidencji na potrzeby rozliczenia Ulgi IP Box. Ważną kwestią jest również dokładne wymienienie kosztów prowadzonej działalności, aby móc je następnie przypisać do wskaźnika Nexus.
Oczywiście, w kalkulacji wskaźnika Nexus może wykazać wydatki, które zostały bezpośrednio sfinansowane z dotacji.