Jak legalnie korzystać z licencji typu Open source?

 

Korzystanie z otwartego oprogramowania w pracy nad projektami IT jest powszechną praktyką. Nie każdy ma jednak świadomość, że użycie Open Source wiąże się z pewnymi obowiązkami. Każde tego rodzaju oprogramowanie udostępniane jest na licencji. Niektóre z licencji nie wpływa w znaczący sposób na nowotworzony projekt. W obiegu używane są jednak licencje stosujące tzw. copyleft – standard nakazujący twórcy nowego projektu dystrybuowanie go na tożsamych zasadach jak użyty w projekcie Open Source.

Możemy pomóc Ci zająć się Twoim portfolio licencji

Audyt licencyjny

Kancelaria IT pomoże CI przeprowadzić audyt użytych w projekcie licencji Open Source oraz innych licencji tzw. „custom made”. Po zakończeniu audytu formułujemy opinię prawną wraz z wykazem użytych licencji, listy obowiązków jakie należy spełnić oraz zasad jakich należy przestrzegać. Audyt kończymy zaleceniami w zakresie zastosowanego oprogramowania. W przypadku użycia licencji, która może znacząco wpłynąć na Twój projekt - wspólnie możemy poszukać odpowiednika oprogramowania na licencji open source, który będzie spełniał swoją rolę w projekcie.

Szkolenia licencyjne

Twój zespół w toku projektu korzysta z oprogramowania Open Source. Możemy spotkać się z Twoimi pracownikami i przeprowadzić szkolenie dotyczące zasad korzystania z oprogramowaniu na nieodpłatnych licencjach. Powiemy na co zwrócić uwagę, jakich licencji unikać, a jakie są najbardziej pożądane. Zarekomendujemy Wam rozwiązania jakie możecie wdrożyć żeby uporać się z wielością licencji w Waszym projekcie. Szkolenie trwa godzinę i obejmuje najważniejsze zagadnienia związane z licencjonowaniem oprogramowania. Po szkoleniu zostawiamy zawsze czas na pytania od uczestników tak by szkolenie było jak najbardziej wartościowe.

Mamy wieloletnie doświadczenie w pracy przy projektach IT. Przez nasze ręce przeszło naprawdę dużo zapisów licencyjnych. Kilka nawet sami stworzyliśmy. Jeżeli nie chcesz tracić czasu na czytanie dziesiątek stron licencji – zrobimy to za Ciebie. Ty w tym czasie zajmiesz się tym co umiesz najlepiej – budowaniu kolejnego świetnego projektu IT.


    ZAPRASZAMY DO KONTAKTU


      Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w przesyłanym formularzu. Udzielenie zgody jest dobrowolne. Jednocześnie oświadczam, że zapoznałem się z Polityką Prywatności Kancelaria IT, w szczególności wiem jakie prawa przysługują mojej osobie w związku z przetwarzaniem danych osobowych.