parallax background

Rejestracja znaku towarowego? Co to jest i czy tego potrzebuje?

Ransomware. Niebezpieczeństwo XXI wieku dla przedsiębiorstw
24 marca 2021
Logo czy nazwa? Zastrzeżenie znaku towarowego
12 kwietnia 2021
 

Wiele przedsiębiorstw pomimo długiej działalności na rynku i wyrobienia rozpoznawalnej marki, nie zarejestrowały swojego znaku towarowego.

Ochrona jaka im przysługuje z mocy prawa jest mocno ograniczona, najczęściej działa jedynie lokalnie zaś w przypadku sporów bardzo trudno czegokolwiek dowieść, dlatego warto zastanowić się nad rejestracją znaku towarowego, koszty są nieproporcjonalne do zysków.

Znak towarowy przedsiębiorstwa jest jak nazwisko, pracuje nad nim cały czas i nie chcielibyśmy aby ktoś nam je ukradł, ponadto jest wiele innych argumentów za zastrzeżeniem:

 
 

Jeżeli zarejestrujesz znak nie będą groziły ci oznaczenia identyczne i podobne, gdyż konkurenci nie będą mogli ich używać, ten który to zrobi złamie prawo a tobie przysługiwać będą odpowiednie roszczenia. Argument o działalności na innym rynku, gdyż prowadzi działalność daleko od twojej, również zostałby obalony z powodu terytorialnej ochrony jaką daje zastrzeżenie. Czy to teren całej Unii czy Polski nadal nie będzie mógł wprowadzać w błąd twoich klientów. Poza tym masz możliwość zablokowania rejestracji podobnego znaku towarowego oraz unieważnienia. Przy blokadzie warto dodać, że nawet rejestrując znak w Polsce, masz możliwość zatrzymania identycznego znaku unijnego. Unijny znak towarowy nie może naruszać prawa znaków zarejestrowanych w Państwach członkowskich.W przypadku wspomnianego powyżej naruszenia będzie przysługiwać ci odszkodowanie oraz oczywiście zaprzestanie przez niego używania twojego znaku.

Odszkodowania możesz się domagać również w stosunku do lat wcześniejszych, a więc jeżeli osoba używająca twojego zastrzeżonego znaku robi to przez lata, odszkodowanie może być znaczące.

Jeżeli już mówimy o odszkodowaniach, przejdźmy do sporów sądowych, w których dzięki rejestracji uzyskasz lepszą pozycję, gdyż twoje dowody są miały większą siłę. W przypadku braku owej rejestracji, twoim dowodami będą musiały być stosy piętrzących się dokumentów zamiast jednego małego świadectwa.

® ? Tak, będziesz mógł używać tego symbolu, co podniesie wartość twojej marki w oczach klientów. W szalonych latach 90’ szukano go wszędzie, żeby tylko nie wejść w posiadanie wszechobecnych podróbek. Czasy się zmieniły jednak nie ta kwestia, nadal nasze zaufanie jest o wiele większe gdy widzimy symbol z erką..Obecnie wiele przedsiębiorstw działa w sieci. Tutaj pierwszym argumentem za rejestracją będzie ochrona domen internetowych. Oczywiście możemy wykupić 15 domen z podobną do naszej nazwą, jednakże nie daje nam to 100 % pewności, że nikt się pod naszą nazwą domeny nie będzie podszywał, wprowadzając na przykład jednoliterową modyfikację. W przypadku rejestracji znaku towarowego, konkretniej znaku słownego, ochronny parasol obejmie wszelkie domeny mające w sobie owe określenie. Rozwiązanie łatwiejsze oraz mogące się okazać o wiele tańsze, zwłaszcza w dobie domenowych wyłudzaczy.Drugim zaś argumentem będzie ochrona w google adwords. Dzięki rejestracji konkurent nie będzie mógł pozycjonować się dzięki twojej marce. Warto wskazać, że niestety ochrona dotyczyć będzie tylko widocznych elementów tych reklam. Konkurent może się nią posługiwać w sposób niewidoczny, a zatem pojawi się jego strona gdy wyszukiwana będzie twoja firma. Jednak nie użyje twojej nazwy i będzie wprowadzał w błąd twoich klientów.

Nie działasz jeszcze w branży w której działać planujesz ? Super pomysł jest jedynie w twojej głowie ? Nie szkodzi, możesz zarejestrować znak teraz zaś wdrożyć w życie swój pomysł później.

Planujesz franczyzę ? Bezpieczny będziesz tylko z zarejestrowanym znakiem. Nikt nie będzie zagrażał tobie oraz twoim franczyzobiorcom. Ba ! Nawet twoi franczyzobiorcy nie będą ci zagrażać.

Ostatnim argumentem wśród wymienionych będzie możliwość zarabiania na swoim znaku towarowym poprzez licencjonowanie bądź sprzedanie go. Może nawet okazać się pomocny przy udzieleniu kredytu. Znak towarowy ma określoną wartość materialną.

 
 

Chcesz zastrzec swój znak towarowy? Napisz do nas.


    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w przesyłanym formularzu. Udzielenie zgody jest dobrowolne. Jednocześnie oświadczam, że zapoznałem się z Polityką Prywatności Kancelaria IT, w szczególności wiem jakie prawa przysługują mojej osobie w związku z przetwarzaniem danych osobowych.

    Yassin Al-Awir
    Yassin Al-Awir
    Prawnik w Kancelarii IT. Do jego zainteresowań należy prawo IT oraz prawo własności intelektualnej. Zapalony fan gór i muzyki alternatywnej.