parallax background

IP BOX w pigułce. Co musisz wiedzieć aby wejść na 5% podatku dochodowego?

Od stycznia 2021 zmiana przepisów dla ecommerce
10 listopada 2020
RODO VS COVID
11 stycznia 2021
 

Jeśli zajmujesz się tworzeniem oprogramowania istnieje możliwość aby Twoje podatki były niższe. Jeśli skorzystasz z ulgi IP BOX możesz obniżyć podatek dochodowy z 17% do 5%. Jeśli nie jesteś pewny kiedy można skorzystać z ulgi, poniżej przedstawiamy listę pytań, które najczęściej zadają nasi klienci.

 
 

Czy mogę uzyskać ulgę za 2019 rok?

Oczywiście, jako podatnik możesz skorzystać z IP Box, poprzez skorygowanie deklaracji za rok 2019. Musisz jednak pamiętać, że na samym początku powinieneś sporządzić wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej, jako podstawy do dokonania bezpiecznego rozliczenia ulgi za rok 2019.

Ile mogę zyskać?

Zazwyczaj jest to różnica pomiędzy podatkiem dochodowym, który jest odprowadzany na zasadach ogólnych, a preferencyjną stawką 5%. Nasi klienci zazwyczaj wykazują, że w ok. 90% honorarium jest objęte Ulgą.

Jakie dokumenty będą potrzebne przy ubieganiu się o ulgę?

Dokumenty które będą potrzebne to umowy z kontrahentami, opis poczynionych prac i wymienienie kosztów prowadzonej działalności. Istotne jest również wypełnienie każdej deklaracji podatkowej oraz prowadzenie wyszczególnionej ewidencji.

 
 

Czy mając zagranicznych kontrahentów mogę skorzystać z ulgi?

Przy zagranicznym kontrahencie nie ma żadnych ograniczeń jeśli chodzi o ubieganie się o ulgę.

Co musi zawierać umowa z kontrahentem?

Warunkiem koniecznym jest przeniesienie praw autorskich do oprogramowania za wynagrodzeniem.

Jakie jest prawdopodobieństwo kontroli przy skorzystaniu z IP Box?

Korzystanie z ulgi może podwyższyć prawdopodobieństwo przeprowadzenia czynności kontrolnych w taki sam sposób jak ubieganie się o inne ulgi. Nie jest to przypadek wyjątkowy. Zazwyczaj kontrole polegają na wysłaniu kilku dokumentów. IP Box istnieje od roku, nie znamy jeszcze dokładnej praktyki, która będzie stosowana.

Czy będąc testerem lub managerem mogę skorzystać z ulgi?

Nie trzeba być programistą aby wnioskować o interpretację. Z niższym prawdopodobieństwem uzyskania, ale o IP Box mogą się ubiegać osoby związane z np. tworzeniem kodu.

Jak opisać stan faktyczny?

Jedna z bardziej istotnych rzeczy dotycząca programistów to opis świadczonych usług oraz użyte technologie. Opis projektów powinien uwzględniać prace, które będą ujęte w wyszczególnionej ewidencji na potrzeby rozliczenia Ulgi IP Box. Ważną kwestią jest również dokładne wymienienie kosztów prowadzonej działalności, aby móc je następnie przypisać do wskaźnika Nexus.

Czy wydatki sfinansowane z dotacji można ująć w kalkulacji wskaźnika Nexus?

Oczywiście, w kalkulacji wskaźnika Nexus może wykazać wydatki, które zostały bezpośrednio sfinansowane z dotacji.

 
 

Zapytaj o ofertę


    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w przesyłanym formularzu. Udzielenie zgody jest dobrowolne. Jednocześnie oświadczam, że zapoznałem się z Polityką Prywatności Kancelaria IT, w szczególności wiem jakie prawa przysługują mojej osobie w związku z przetwarzaniem danych osobowych.

    Marek Kędziera
    Marek Kędziera
    Dyrektor ds. IT. Specjalista od Cyberbezpieczeństwa. Nocny Marek otaczający się danymi i dużą porcją algorytmów